Здоров’я у стакані з соковижималкою Philips
menu

Як правильно пити сік
Поради педіатра

Асонов Антон Олексійович кандидат медичних наук, лікар-педіатр, сімейний лікар медичного центру Святої Параскеви

1. З якого віку дітям можна давати фреші

Останні дослідження з приводу вживання соків та соковмісних напоїв вказують на доцільність розширення раціону дитини за рахунок соків після досягнення нею 1-річного віку. Звісно, що вживання цілого фрукту чи овоча має перевагу над питтям соку за рахунок позитивного впливу харчових волокон, яких позбавлені соки промислового виробництва. Також для більш тривалого зберігання виробники використовують консерванти і, нерідко, додатково додають цукор для покращення смакових властивостей, а це може негативно впливати на стан здоров’я дітей. Проте діти часто-густо відмовляються від моркви, помідорів й інших овочів та фруктів. Тому введення до раціону свіжовичавлених соків – фрешів – є однією з альтернатив для надходження корисних речовин з фруктів та овочів до організму малечі. Зверніть увагу на шнекові соковижималки або або ті моделі пристроїв, в яких можливо отримувати сік разом з корисною клітковиною.

Фреші мають ряд переваг над соками промислового виробництва. Головна перевага – ви самостійно обираєте найкращий фрукт чи овоч для приготування соку. Ви впевнені, що у вашому фреші відсутнє додаткове підсолодження.

Philips

2. Які фреші можна давати дітям та в чому користь окремих з них?

Після досягнення дитиною 1-річного віку можна давати соки-фреші. Варто проконсультуватись з педіатром аби визначитись, який сік буде краще підходити вашій дитині. Бажано починати з однокомпонентного напою, який буде виготовлений із фрукту чи овоча, який є характерним для регіону проживання малечі – яблука, моркви, сливи і т. д. Це допоможе кращому засвоєнню поживних речовин та знизить ризик виникнення у дитини алергічної реакції. Змішувати декілька фруктів або овочів в одному коктейлі варто не раніше ніж з 3-річного віку. Фреші можна використовувати для дієтичної корекції закрепів (сливовий фреш), анемії (яблучний, персиковий сік), ожиріння (гарбузовий, томатний фреш). З профілактичною метою у період підвищеної захворюваності на грип та ГРВІ можна готувати фреші з апельсину, ківі, смородини. Морквяний фреш особливо корисний для дітей і людей зі слабким імунітетом і проблемною шкірою через високий вміст бета-каротину, вітамінів групи В, калію, кальцію, кобальта і інших мінеральних речовин.

Philips

3. В яку частину дня краще робити фреш для дитини? Скільки разів на день?

Будь-який фреш, і особливо кислий, не можна вживати натщесерце, тому що такий сік активно подразнює слизову кишечника. Давати малюку соки під час і відразу після їжі також не рекомендується, тому що цукор, що знаходиться в соках, вступаючи у взаємодію з їжею, здатний викликати процеси бродіння в кишечнику.
У віці від 1-го до 3-х років можна пропонувати 30-40 мл фрешу на день. На перших порах рекомендовано розводити у співвідношенні 1:1 з кип’яченою водою. У період від 3-х до 10 років бажано давати біля 40-60 мл фрешу 1-2 рази на день. Перевищувати дані об’єми не варто, оскільки це може негативно вплинути на шлунково-кишковий тракт дитини.

Philips

4. Як правильно давати фреші дитині

Продукти мають бути ретельно вимиті і вичищені: для фрешу не можна, наприклад, використовувати яблуко з побитим боком або пом'ятий помідор – вони не лише погіршують смак напою, але й можуть містити токсичні сполуки.
Свіжовичавлений сік бажано пити відразу, хоча б не пізніше 10-15 хвилин після приготування, оскільки вітаміни, що містяться у ньому, від контакту з повітрям руйнуються. Після закінчення цього терміну починаються процеси бродіння, активне зародження бактерій. Винятком з цього правила є буряковий сік. Перед вживанням його необхідно обов'язково витримати не менше 40 хвилин в холодильнику. Цей фреш в чистому вигляді дітям краще не давати, а змішувати (не більше однієї третини) з морквяним соком.
Після того, як малюк випив фреш, варто піти і прополоскати рот чистою водою: кислота, яка міститься в соку, негативно впливає на емаль зубів. З цією ж метою вживати фреш краще через трубочку.

Philips

5. Які сокові коктейлі можете порекомендувати

Для дітей молодшого віку (до 3-х років) бажано використовувати фреші з яблук, сливи, груші, гарбуза, моркви. Краще аби такий сік складався з одного компоненту. Такі фреші можна чергувати, наприклад даємо 2-3 дні яблучний сік, а потім – 2-3 дні морквяний.
В більш старшому віці можемо змішувати декілька продуктів, наприклад буряк та моркву, яблуко та грушу. Дитина сама підкаже, що їй подобається більше.

Philips
Читати правила Взяти участь